Než se dostaneme k samotnému výběru, dovolte nám uvést jedno důležité zjištění. Statistiky hovoří jasně: Až 9 z 10 smrtelných nehod na kole měli lidé, kteří jeli bez přilby. Zkrátka je jedno, kam na kole jedete, i kdyby do krámu pro rohlíky, vezměte si pro své vlastní bezpečí přilbu na hlavu. Pádu sice nezabrání, ale zranění ano. A u svých dětí nezapomínejte, že do 18 let mají zákonnou povinnost přilbu na hlavě mít. Z našich vlastních zkušeností a celého života stráveného ve světě cyklistiky, a to za i před závodní páskou, je nejlepší řídit se povinností vozit přilbu i v dospělosti.
Na co si dát při výběru pozor
1. NORMY
Nehledě na samotné kategorie, na které se podíváme níže, je při výběru přilby na kolo důležité dodržet a pohlídat si několik pravidel. Každá přilba musí splňovat alespoň základní bezpečnostní certifikát, požadovaný Evropskou unií, ČSN EN 1078. Lepší a dražší modely splňují mezinárodní bezpečnostní normy. Záruku certifikace máte například u značek Catlike, ABUS, Nexelo, R2, Lazer a dalších, prodávaných v ověřených cyklo obchodech. Při nákupu na internetovém obchodě by měl každý prodejce uvést certifikáty dané přilby v popisu. Případně se neváhejte zeptat na zákaznické podpoře.
2. KOMFORT
Při výběru je důležité, aby vám přilba na hlavě dokonale seděla. Nespoléhejte na to, že se výstelky vymačkají nebo že si přilba časem sedne. Neváhejte ani vteřinu špatně sedící přilbu vyměnit za stejný model jiné velikosti nebo za zcela jinou přilbu. Kromě správného obepnutí hlavy musíte cítit také stabilitu. Tu zajistí utahovací mechanismus na zadní části. Za něj se rozhodně vyplatí si připlatit, protože vám umožní obvod přilby měnit, například když se v chladných dnech rozhodnete vzít si pod přilbu čepici nebo šátek. Mechanismy většinou ovládá kolečko, ale někteří výrobci mají i svá vlastní originální řešení. Ta mohou zvyšovat cenu a ve výsledku fungovat téměř stejně spolehlivě, jako osvědčené systémy s kolečkem.
3. VENTILACE
Přemýšlejte také nad tím, pro jakou jízdou budete přilbu používat nejčastěji. Jezdíte rádi intenzivně nebo lážo plážo? Lepší ventilaci a ochlazení hlavy při výkonném pojetí jízdy napomáhají větrací otvory. Má je téměř každá přilba, ale menší výrobci nebo výrobci laciných modelů si nemohou dovolit funkci otvorů všelijak testovat. Ventilační systémy prestižních výrobců proto obvykle fungují mnohonásobně lépe, ale jejich vývoj se promítá v ceně. Nepřehřát si hlavu je však klíčové, hlavně v letních měsících.
4. HMOTNOST A MATERIÁLY
Důležitá je i váha. Snižují ji už zmíněné větrací otvory, ale klíčový aspekt má také použitá technologie výroby a celková konstrukce přilby. Aby byla přilba lehká, používá se pro výrobu polystyren, který se nejčastěji vstřikuje do polykarbonátové skořepiny za vysokých teplot a tlaků (cca 330 °C). Takové přilby mají označení In-Mold. Kvalitní helmy vyráběné technologií In-Mold váží přibližně 350 – 400 g, tedy pokud nejde o integrální helmy pro sjezd a do bikeparku. In-Mold technologie je standard většiny přileb a lze vřele doporučit pro téměř všechny typy jízdy. Out-Mold technologie se používá pro výrobu dětských a základních dospělých cyklistických helem. Polykarbonátová skořepina je na polystyrenovém těle u Out-Mold přileb pouze přilepena. Tento typ je určen pro nenáročné cyklisty.
Špičkové cyklo přilby jsou pak vyrobeny z karbonu, kevlaru a kombinace těchto materiálů s polystyrenem a třeba i hliníkem. To umožňuje dosažení minimální váhy při maximální ochraně hlavy jezdce. Stojí řádově vyšší jednotky tisíc a hodí se hlavně pro závodníky a náročné jezdce, kteří často překonávají těžký terén nebo najezdí tisíce kilometrů ročně.
Ať už vám po pádu praskne přilba z jakéhokoliv materiálu, nikdy jí dál nepoužívejte a kupte si novou.
Typy přileb na kolo
Co se bude k přilbě ještě hodit?
Na trhu existuje hned několik praktických doplňků, které se vám mohou na nebo pod přilbu hodit. Samotní výrobci zároveň pro mnoho svých produktů nabízí náhradní díly, nové štítky (kšilty) a hlavně náhradní výstelky. Ty má každá přilba, ale ne u všech je lze vyjmout a prát. Rozhodně se hodí pořídit si takovou přilbu, kde lze výstelky snadno vyndat a vyprat nebo vyměnit. Zamezíte tak množení bakterií. Dražší přilby používají pro výstelky různé antibakteriální materiály.
Když je chladno, využijete cyklistický šátek nebo čepičku pod přilbu. Nezapomeňte, že tak zvýšíte obvod své hlavy, proto je lepší kupovat přilbu, u které můžete kolečkem obvod hlavy ještě o nějaký centimetr zvětšit. Čelenka se naopak hodí do horkých dnů. Zamezíte stékání potu do očí.
Pro noční jízdy můžete přilbu vybavit zadní blikačkou. Doporučujeme takto zviditelnit hlavně vaše děti. Několik dětských a dospělých přileb má blikačku rovnou od výroby.
«